Na letošní ročník projektu „72 hodin pro lidi, přírodu a místo, kde žiješ" se I. třída naší školy náležitě připravila. Čekal ji totiž zodpovědný úkol – vysadit dva ovocné stromky na pozemku školní zahrady spolu se starostou Zruče nad Sázavou, panem Martinem Hujerem. Dopolední přípravy sice trošku hatil déšť, ale vykopat jámy, zatlouct kolíky, připravit kvalitní zeminu a konve s vodou se třídě podařilo. Pan starosta byl nejen přesný, ale i náležitě připravený. V pracovním oděvu a obuvi si nejprve prohlédl zahradu a s chutí se pustil se žáky do práce. Obě jablůňky společně pevně usadili do půdy, okolí pečlivě uhrabali a upravili. Pravou rukou byla panu starostovi paní ředitelka Jana Marečková, která stromky přivázala k opěrným kůlům. Při práci pan starosta se žáky živě diskutoval a na záludnou otázku, zda opravdu umí všechno, přiznal svoji slabinu: neumí létat do vesmíru. Tohle mu velkoryse promíjíme, zvláště když pozval celou školu na prohlídku nově otevřených prostor zručského zámku.
Děkujeme panu starostovi za věnovaný čas, práci a ochotu. Věříme, že obsah projektu „Jablíčka nám porostou zasazená starostou" bude v příštích letech dokonale naplněn a pan starosta bude moci ochutnat naši společnou úrodu.
Projektový týden „Planety sluneční soustavy" jsme zahájili úterní exkurzí do pražského Planetária. Po důkladné prohlídce expozice astronomie a kosmonautiky, po prozkoumání všech interaktivních zařízení, modelů a přístrojů jsme usedli do sálu a vydali se na putování vesmírem. Prohlédli jsme si z výšky naši Zemi i povrch dalších planet, dozvěděli se, jaký je rozdíl mezi planetou a hvězdou, co způsobuje zabarvení planet, či zda je možný život na ostatních planetách sluneční soustavy. Nad hlavami nám zářila hvězdná obloha, na níž jsme pozorovali nejrůznější hvězdy a souhvězdí. Za úchvatný výlet do vesmíru děkujeme Městu Zruč nad Sázavou a sponzoru, s jejichž spoluúčastí jsme si mohli tento neobyčejný zážitek dopřát.
Ve čtvrtek 1. 10. se uskutečnilo oblastní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů, kterého se zúčastnili tři žáci naší školy. Na soutěž se pečlivě připravovali. Školní kolo proběhlo 22. 9. (Evropský den bez aut). Procvičili se v jízdě zručnosti na kole, psali dopravní testy a zopakovali si dopravní značky. V Kolíně, kde se oblastní kolo odehrávalo, na nás čekali žáci z dalších čtyř ZŠ praktických z okresů Kutná Hora a Kolín. Oblastní kolo bylo ještě náročnější. Skládalo se ze čtyř soutěžních disciplín:
Pravidla provozu na pozemních komunikacích - teoretická část (test)
Pravidla provozu na pozemních komunikacích - praktická část (jízda po DDH)
Jízda zručnosti na kole
Zásady poskytování první pomoc
Naši žáci měli možnost porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními, umístili se na krásném 2. místě mezi školami a náš žák zvítězil v kategorii jednotlivců. Všem zúčastěným blahopřejeme a máme z úspěchu radost.
K mezinárodní kampani „Ukliďme svět", jejímž koordinátorem pro Českou republiku je ČSOP a generálním partnerem NF Veolia, se letos již po několikáté připojila také naše škola. Ve středu 30. září si všichni žáci navlékli ochranné rukavice a vyzbrojeni sáčky a pytli na odpadky se vydali uklízet město. Rozděleni do třech skupin doslova obsadili celou „novou" Zruč a sbírali odpadky zejména v nejvíce frekventovaných lokalitách. Podařilo se jim vysbírat prostory Sadu Míru, uklidili před nákupními středisky Tesco a Penny. Malé děti se potýkaly s odhozenými pneumatikami v blízkosti garáží, vyčistily břeh potoka Pardidubu a uklidily okolní prostranství školního pozemku. Nejstarší žáci se prošli po cyklostezce, vysbírali okolo ní odpadky a uklidili okolí všech tří odpočívadel s informačními tabulemi. Ač v malém počtu osmnácti žáků, podařilo se jim zbavit Zruč minimálně třiceti kilogramů odpadků. Po dnešku si může velká část našeho města zase na chvíli vydechnout.
Den 22. září je zaznamenán, jako Evropský den bez aut. V tento den jsme pro žáky naší školy připravili dopravní soutěž. Žáci byli rozděleni podle svých schopností do dvou kategorii. Soutěžili v teoretické části – testy a dopravní značky a praktické části – jízda zručnosti na kole nebo na koloběžce. Celý týden, který předcházel, se pilně připravovali. Motivací byl i postup do oblastního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů v Kolíně, která nás čeká 1. 10. 2015. Žáci se snažili a na závěr nechybělo vyhodnocení nejlepších jedinců.
Ekokosteláda je soutěž, kde si porovnávají znalosti v EVVO žáci základních škol praktických ve Středočeském kraji.
V úterý 15. 9. jsme se vydali na dlouhou cestu vlakem a autobusem do Kostelce nad Černými lesy. Soutěž probíhala v přírodě, v lesoparku. Žáci plnili na jednotlivých stanovištích úkoly, letošní téma bylo: Rostliny. Soutěže se zúčastnilo 8 družstev a tedy 8 ZŠ praktických. Naši čtyři zúčastnění žáci si vybojovali hezké 4. místo, za což jim patří pochvala, snažili se.
Za podpory NF Veolia jsme se prostřednictvím MiNiGRANTU vypravili „Po stopách sázavských sklářů". A kam jinam, než do Sázavy. V úterý ráno nás vysadil posázavský motorák na nádraží, odkud jsme se vydali do turistické ubytovny TJ Kavalier, kde bylo připraveno zázemí pro následující tři dny. Po výborném obědě a odpočati poledním klidem jsme se vydali na důkladnou prohlídku města Sázavy. Druhý den dopoledne jsme se byli podívat na výrobky sklářů ve zdejší sklárně Kavalier. K vidění tu byly nejrůznější konvice i konvičky, skleněné pekáče, zapékací misky, sklenice, vázy a jiné dekorativní sklo. Ze sklárny vedla naše cesta k Altánu na vyhlídku, odkud jsme měli celou Sázavu jako na dlani. Odpoledne jsme se nejdříve vydali na obhlídku Sázavského kláštera a poté cestou na Votočnici museli překonat několik náročných úseků na turistické stezce okolo Čertovy rokle. Exkurzi do Hutě František, Centra sklářského umění ve sklářské osadě Na Kácku, jsme si naplánovali na poslední den našeho pobytu. V původní podobě, leč v novém prostředí sklářské hutě nás uchvátila expozice výtvorů sklářských mistrů z celého světa. Měli jsme možnost shlédnout unikátní sbírku prací, která je přehledem sklářského vývoje moderního skla druhé poloviny dvacátého století. V kreativních dílnách jsme viděli nejrůznější techniky výroby skleněných předmětů a s obdivem pozorovali zručnou brusičku skla, která nám ukázala některé způsoby broušení na skleněné tabuli. Projekt věnovaný tradičnímu českému sklářskému řemeslu nás obohatil o nové poznatky a zkušenosti, společně prožité dny nám poskytly nové společné zážitky. Za to vše patří NF Veolia náš dík.
Třetí školní týden jsme odstartovali opravdu hodně vesele, doslova s písní na rtech. Na naši školu zavítal pan učitel Viktor Gul'vaš se svojí kytarou a hudebním programem Barvy, aby tu předvedl vlastní tvorbu a naučil nás nové písničky. Po celou dobu trvání vystoupení udržel pan Viktor naši pozornost vtipnými a snadno zapamatovatelnými texty, hudebními hádankami i pohybovými aktivitami. Společně s ním jsme si zazpívali vtipné refrény, napodobovali hlasy zvířat, zahráli si na řemeslníky, naučili se zazpívat jednoduchou větu v několika cizích jazycích. Při závěrečné písni se Viktor proměnil v pestrobarevného Šášu, kterému se podařilo celou třídu roztancovat. Po vskutku veselé hodině plné zpěvu a tance bylo pro nás všechny dosti obtížné usednout do lavic k méně veselým hodinám matematiky.
Za podpory NF Veolia jsme se prostřednictvím MiNiGRANTU vypravili „Po stopách sázavských sklářů". A kam jinam, než do Sázavy. V úterý ráno nás vysadil posázavský motorák na nádraží, odkud jsme se vydali do turistické ubytovny TJ Kavalier, kde bylo připraveno zázemí pro následující tři dny. Po výborném obědě a odpočati poledním klidem jsme se vydali na důkladnou prohlídku města Sázavy. Druhý den dopoledne jsme se byli podívat na výrobky sklářů ve zdejší sklárně Kavalier. K vidění tu byly nejrůznější konvice i konvičky, skleněné pekáče, zapékací misky, sklenice, vázy a jiné dekorativní sklo. Ze sklárny vedla naše cesta k Altánu na vyhlídku, odkud jsme měli celou Sázavu jako na dlani. Odpoledne jsme se nejdříve vydali na obhlídku Sázavského kláštera a poté cestou na Votočnici museli překonat několik náročných úseků na turistické stezce okolo Čertovy rokle. Exkurzi do Hutě František, Centra sklářského umění ve sklářské osadě Na Kácku, jsme si naplánovali na poslední den našeho pobytu. V původní podobě, leč v novém prostředí sklářské hutě nás uchvátila expozice výtvorů sklářských mistrů z celého světa. Měli jsme možnost shlédnout unikátní sbírku prací, která je přehledem sklářského vývoje moderního skla druhé poloviny dvacátého století. V kreativních dílnách jsme viděli nejrůznější techniky výroby skleněných předmětů a s obdivem pozorovali zručnou brusičku skla, která nám ukázala některé způsoby broušení na skleněné tabuli. Projekt věnovaný tradičnímu českému sklářskému řemeslu nás obohatil o nové poznatky a zkušenosti, společně prožité dny nám poskytly nové společné zážitky. Za to vše patří NF Veolia náš dík.
Druhý školní týden v úterý 8. září 2015 proběhlo tradiční školní kolo v lehké atletice. Žáci školy opět využili sportovní areál 1.ZŠ Zruč nad Sázavou Na Pohoří, kde mohli předvést své sportovní výkony. Soutěž probíhala ve 3 kategoriích: mladší žáci, dívky a starší žáci a soutěžilo se ve čtyřech disciplínách – hod kriketovým míčkem do dálky, skok do dálky, běh na 60 m a vytrvalostní běh. Všichni soutěžící se snažili po prázdninách rozhýbat své tělo a podat co nejlepší výkony. Věříme, že na konci školního roku se každý žák zlepší alespoň v jedné disciplíně.
Na začátku školního roku, hned v prvním školním týdnu, jsme se začali věnovat výuce ochrany člověka za mimořádných událostí. Ve čtvrtek 3. 9. zhlédli žáci celé školy výukové DVD Štěstí přeje připraveným, zopakovali si důležitá telefonní čísla a chování při požárech. Na ochranu člověka za mimořádných událostí navazovalo cvičení v přírodě. Každá třída si zvolila jinou trasu. Při cestě po městě a jeho okolí žáci pozorovali přírodu, poznávali rostliny, opakovali si dopravní předpisy a řešili dopravní situace. Po návratu do školy proběhlo zhodnocení výsledků pozorování a celého dopoledne.
1. září 2015
Také na naší škole začal 1. září nový školní rok. Ve třech třídách se sešlo celkem dvacet šest odpočatých žáků se svými rovněž odpočatými třídními učitelkami a asistentkami pedagoga, aby se společně vydali na desetiměsíční putování za novými poznatky, vědomostmi a zážitky. Na jeho průběh bude dohlížet bdělé oko ředitelky školy, a aby cesta nebyla blátivá, o to se postará naše paní školnice. Nechť se nám všem výlet vydaří.
Ve středu 22. července 2015 byly zveřejněny výsledky programu „Tesco – Pomáháme s Vámi“, do kterého se zapojila i naše škola s projektem z.s. Ručičky „Jste sportovní nadšenci? Podporujte prevenci“. Tento projekt bojoval o prvenství spolu s dalšími dvěma projekty ve městech Vlašim a Sázava. O vítězi měli rozhodnout sami zákazníci supermarketů Tesco a ti rozhodli v náš prospěch! Od Nadačního fondu Tesco získává naše škola na realizaci projektu 50 000 korun. Děkujeme všem, díky nimž mohou být žáci naší školy obohaceni o nové poznatky, zkušenosti a zážitky.
Výsledky hlasování na: http://pomahame.itesco.cz/region/50/
Úřední den o prázdninách - červenec a srpen 2015 - je PONDĚLÍ od 9:00 hodin do 10:00 hodin.
Poslední červnový týden letošního školního roku je jako vždy přímo nabitý zajímavými akcemi, kterých se účastní všichni žáci společně.
V pondělí 22. června jsme vyjeli vlakem do Kutné Hory, abychom se tu na Hrádku vydali po „Husových stopách“. Tak zní název interaktivního programu, který je součástí výstavy „Jan Hus roku 1415 a 600 let poté“. Před branami bývalého měšťanského domu nás přivítala spanilá Anežka ze Štítného, aby nás v něm provedla historickou Kutnou Horou. Obdivovali jsme nádhernou architekturu královského města, prohlédli si kresby s náměty nejrůznějších dobových řemesel, ocitli se v místnostech původního obydlí rodiny Jana Smíška, která se chlubí zachovalými stropy z konce 15. století. Dozvěděli jsme se, že Jan Smíšek vlastnil v této době kutnohorské stříbrné doly a svého času patřil mezi nejbohatší muže v Českém království.
Po prohlídce na nás čekal Husův žák – Petr z Mladoňovic, aby se s námi vrátil na přelom 14. a 15. století, do doby, kdy žil Mistr Jan Hus. Seznámili jsme se se životem tohoto významného kněze a kazatele, vysvětlil nám jeho myšlenky i důvody, proč byl Jan Hus upálen. Se samotným Mistrem Janem Husem jsme se setkali v další části programu. Na konkrétních příkladech a situacích z našeho současného života jsme se snažili pochopit nadčasovost jeho myšlenek. V závěru velice zajímavého a poutavého programu jsme měli možnost vyzkoušet si svoji zručnost a pokoušeli se psát a kreslit husím brkem stejně, jako to dělali tehdejší vzdělaní písaři. To vše za poslechu hudby a zpěvu chrámových písní.
V úterý 23. června změříme svoji schopnost, udatnost a sílu v netradičních soutěžích Olympijského dne, ve středu budeme mít možnost prokázat svoje znalosti v přírodovědné soutěži, čtvrtek věnujeme ochraně člověka za mimořádných událostí a cvičení v přírodě. Pak přijde pátek, kdy si každý z nás odnese domů výsledky své celoroční práce otištěné na blanketu vysvědčení. A pak už jenom HURÁ PRÁZDNINY!!!! Užijme si je všichni v pohodě a ve zdraví, načerpejme hodně nových sil a prožijme spoustu krásných zážitků.
Na závěr školního roku navštívili žáci 5. – 9. ročníku v rámci prevence nízkoprahové zařízení ve Zruči nad Sázavou, ve kterém nás přivítal pan Dlabola se svou kolegyní. Nejprve žáci získali základní informace o Kotelně a seznámili se s pravidly, která se musí v Kotelně dodržovat. Mohli se také zeptat na vše, co je zajímalo ohledně provozu Kotelny. Někteří žáci druhého stupně se zde cítili jako doma, protože Kotelnu navštěvují pravidelně ve svém volném čase a využívají jejích volnočasových aktivit. Poté následovala volnější zábava, kdy si žáci vyzkoušeli vybavení Kotelny. Někteří si zahráli stolní tenis, někteří stolní fotbal a někteří si povídali se zaměstnanci Kotelny. Panu Dlabolovi a jeho kolegyni děkujeme za ochotu a čas, který nám věnovali.
Strana 62 z 72