Jak ulehčit rodičům v péči o dítě s poruchou autistického spektra? S tím nám pomohl nadační fond Veolia. Prostřednictvím MiNiGRANTU získal z.s. Ručičky finanční prostředky na realizaci projektu „Pro maminku bez maminky“. V průběhu jednoho roku se nám podařilo zajistit dvěma chlapcům prodloužené víkendové pobyty v Centru odlehčovacích služeb z.ú. NAUTIS, jedna dívenka využila nabídky prázdninových pobytů z.s. Autis-HB a dvě děti se společně s naší vychovatelkou Renatou zúčastnily týdenních aktivit letního příměstského tábora pořádaného Městem Zruč nad Sázavou. Všechny maminky přijaly s povděkem možnost klidného odpočinku a relaxace s vědomím, že jejich děti jsou v péči odborných asistentů a terapeutů.
K otužování těla a utužování zdraví patří určitě plavání, a proto jsme se vypravili do vlašimského bazénu. S již známým kamarádem Jakubem a jeho kolegyní jsme si skutečně užili dvě výukové lekce plavání a vodních her. I ten z nás, kdo měl na počátku ostych, či dokonce strach z vody, ke konci výuky beze strachu skákal do bazénu a když ne z bloků, tak alespoň z jeho hrany. Poděkování patří nejen Jakubovi, který se o nás postaral, ale také NF Veolia, který nám plavání i dopravu sponzoroval.
Další z výprav, kterou jsme zrealizovali díky NF Veolia, byla exkurze do Muzea českého venkova na zámku Kačina. Do hospodářských prostor zámku nás zavedly obě lektorky, aby nám ukázaly život a hlavně práci tehdejšího služebnictva. Viděli jsme zámeckou kuchyň s velikými kamny, troubami a udírnou, v prádelně jsme si vyzkoušeli praní prádla na valše v neckách i ruční pračce, nahlédli jsme do truhlárny se šlapací pilou i přípravny dřeva pro vytápění zámeckých komnat. Všude nás provázely nejrůznější předměty ze dřeva, kterých je tady na osm set kusů. Měli jsme možnost prohlédnout a ohmatat si i vzácné druhy dřeva, zajímavý rozdíl byl mezi korkovým dubem a vzácným ebenem. V závěru naší dřevařské výpravy jsme si prověřili vlastní praktické dovednosti při řezání, vrtání i obrušování dřeva a zatloukání hřebíků. Jako upomínku na dnešní návštěvu Kačiny si odvážíme vlastnoručně malovaný dřevěný přívěsek.
Další exkurze, kterou nám umožnil NF Veolia, nás zavedla do Záchranné stanice Pavlov, kde se starají o nemocná a poraněná zvířátka. Ujala se nás ochránkyně Petra a spolu se dvěma čtyřnohými kamarády nás provedli po celé stanici. Hned u vstupu nám představili výra Kubu a majestátní orly, mohli jsme si pochovat ježčí mláďata a pohladit ušatého netopýra. Během prohlídky jsme se dozvěděli, jak a s jakým poraněním se do stanice zvířata dostanou. Velice zábavné bylo téměř artistické vystoupení vyder Máji a Vilíka, ovšem nejvíce nás rozesmál lišák Lukášek. Radostně všechny vítal na svém území a s chutí se pustil do nabízených pamlsků.
Dalším cílem dne byl hrad v Ledči nad Sázavou, kde se v podzemních prostorách usídlilo na přechodný pobyt peklo. Sympatický hradní průvodce Roman nás nejprve zavedl mezi plyšové medvídky a medvědy, kterých tu vystavují na stovky. A pak došlo na vstup do pekla. Našli by se mezi námi tací, kterým se mezi pekelníky moc nechtělo, ale povzbuzováni statečnými hrdiny se odvážili a rozhodně nelitovali. Protože ač se krampusáci tvářili sebestrašidelněji, žádný z nich se ani nepohnul. To nám dodalo odvahu a klidně jsme si s nimi udělali oblíbená selfíčka. Všechno jednou končí, a tak nezbývalo, než se rozloučit a vydat se zpátky do reality.
Ručičky, z. s.
Základní škola
285 22 Zruč nad Sázavou
Okružní 643
IČO 22736387
tel. 327 531 225, číslo účtu: 229930994/0300
DS: hm8cbc6
Výroční zpráva o činnosti z.s. Ručičky ve spolupráci se základní školou
v roce 2022
25. 2. – Malá digitální univerzita – lekce Malý IT expert
4. 3. – výuková lekce plavání ve Vlašimi
16. 3. – MDU – lekce Seznámení s robotem
18. 3. – podaná žádost MiNiGRATY Veolia – „Může býti zahrada lenošení náhrada?“
29. 3. – MDU – lekce Základy programování
8. 4. – MDU – lekce Práce s roboty
13. 4. – Den Země pro MŠ – ekodivadlo „O vodní kapce“ – spolufinancováno prostřednictvím grantu Města Zruč n. S.
1. 6. – schválení žádosti a zahájení projektu NF Veolia – „Může býti zahrada lenošení náhrada?“
2. 6. – školní výlet – stáj Rozárka Bykáň
22. 6. – exkurze žáků III. třídy do Prahy
6. 9. – Vodní dům Hulice – exkurze – úhrada jízdného a vstupného
21. 10. – dokončení projektu MiNiGRANTY NF Veolia – „Může býti zahrada lenošení náhrada?“ – osázení vyvýšených záhonů
15. 12. – Kutná Hora, Tylovo divadlo – „Pohádka o Vánocích a zakleté čepičářce“ – úhrada vstupného
Průběžně:
- nákup didaktických pomůcek, výukových materiálů, odměn pro žáky
- nákup surovin na vaření
- sběr odpadových surovin
Ve Zruči nad Sázavou 7. 2. 2023
Zpracovala: Mgr. Zdeňka Kunčická, předsedkyně z.s. Ručičky
Mgr. Jana Marečková, ředitelka školy
Školní zahrada nám v podzimních měsících připravuje nádhernou podívanou v podobě barvících se listů a letos nás navíc obohatila o hojnou úrodu jablek a hub. Za to však vyžaduje pomoc před zimním odpočinkem, k čemuž slunečné říjnové dny přímo vybízely. Nejprve bylo třeba dokončit práce na vyvýšených záhonech, které jsme v rámci projektu s MiNiGRANTY NF Veolia zahájili již v předchozím školním roce. Záhony jsme dosypali zeminou a na jeden z nich vysázeli okrasné rostliny. Druhý bude připraven na jaro k výsevu a výsadbě zeleniny. Statnější žáci si lehce poradili s vykopáním děr a jejich osazením vzrostlými keři, ti mladší statečně shrabovali padající listí, nakládali na kárky a odváželi na svozové hromady.
Protože podzim ještě zdaleka nekončí, bude na naší školní zahradě práce více než dost.
Také v letošním roce podpořil NF Veolia naši školu a prostřednictvím MiNiGRANTU získaly Ručičky finanční prostředky na zušlechtění další části školní zahrady. Na místě bývalého betonového bazénku vzniká zcela nová užitková zahrada.
Že se dá slavit prací, to jsme prokázali na Den dětí, a místo do učení jsme se vrhli do práce. Nejdříve bylo třeba prostor vyčistit, odplevelit, položit netkanou folii, následně zasypat zahradnickým substrátem a osít travní směsí. A protože za dobře odvedenou práci následuje zasloužená odměna, vybrali jsme si ji v podobě pořádné porce výborné zmrzliny. Za dva dny bylo třeba sestavit dovezené vyvýšené záhony. To už ale byla práce pro odborníky. Ti se v našich řadách rovněž našli a za pomoci člena školské tady pana Chaloupky stojí záhony na svých místech. Pokračovat v projektu „Může býti zahrada lenošení náhrada?“ budeme až po prázdninách, kdy zajistíme naší nové zahrádce pravidelnou péči.
Programátoři, zapisovatelé, příkazy pro robota, aby správně došel z domu do lesa – to jsou činnosti, které už bezpečně zvládáme a žádný z robotů se cestou neztratil. Na dalším úkolu jsme se podíleli všichni a každá skupina musela svého robota správně nasměrovat tak, aby posbíral v lese houby, ale jen ty jedlé. Po skončení sběru by hřiby vystačily na pořádnou smaženici. Pak přišly na řadu robotické myši, které se měly pohybovat po námi předepsané trase. Ačkoliv se zpočátku zdály být úkoly těžké, na nás, již ostřílené programátory, si myši nepřišly. Bohužel, všechno jednou skončí, a s námi se musela rozloučit paní lektorka Pavla. Tato robotická lekce byla totiž poslední. Děkujeme laskavým sponzorům, neboť bez jejich podpory bychom byli o zcela nové poznatky z digitálního světa ochuzeni.