Tel.: 327 531 225  |   

Šli jsme vstříc TRADICI a díky zábavě, hře,  milému  pozvání  i  překvapivou  návštěvou jsme si  udělali poslední měsíc roku 2023 opravdu krásným.

Vše začalo legendou o sv. Barborce, četli jsme z adventní  knihy i poslouchali  vyprávěné příběhy, prohlíželi si leporelo  a vyzdobili nástěnku  vykreslenými vitrážovými  obrázky. Na zdravém vzduchu jsme pak procházkou  do okolí města natrhali větvičky třešně, dali jim naše jména a ve váze je uvelebili na okenní parapet třídy. Bude se konat svatba, přijde štěstí v novém roce, vykvete nám větvička nebo zůstane vše při starém?

Když jsme dostali pozvání od devátého ročníku ze základní školy v Uhlířských  Janovicích, měli jsme velkou radost. Na odpoledni  s čerticemi  jsme si doslova pochutnali. Poznali jsme pekelnou kuchyni a rohaté kuchařky přímo při práci. Upekli nám totiž čertovsky dobré palačinky. Společně jsme si pak ještě vyrobili  čertíky  z papíru a kartonu a zazpívali si veselé písničky. Svatý Mikuláši, slyšíš, jak nám to jde? S andělem nás rozhodně peklu nedáte.

Na pečení lineckého cukroví jsme se jak se patří připravili, protože z hostů jsme se stali hostiteli.  Vedoucí školní jídelny Terezce a kuchařince Máše jsme připravili vše potřebné a těšili se na ukázkové válení těsta, vykrajování oblíbených tvarů, společné pečení   a  na milé povídání s milými lidmi o čase vánočním. Celá škola voněla po vanilce a záhadné směsi vánočního koření, kterou si kuchařinky střeží jako oko v hlavě. Ochutnali jsme sváteční chuť tradičního cukroví  a  tvary  hvězdiček, stromečků  a andílků  promazali jahodou a rybízovou marmeládou.  Mňam! S plno zážitky a s  malou výslužkou pro maminky  jsme se  pak vraceli  pochlubit domů.  V dalších dnech Adventu jsme u kuchyně a svátečních dobrot ještě zůstali. Školní družina patřila spontánním kuchařským  nápadům, vyhledaným receptům či osvědčeným postupům našich babiček.  Chtěli jsme poznat přípravu vánočního punče,  upekli jsme si nepečené cukroví a  těšili se, že  si právě toto doma o prázdninách  ještě zopakujeme. Dědovi nalijeme do hrnku horké ovoce svařené v šípkovém čaji s badyánem a skořicí, osladíme ho medem a milé  babičce nabídneme  kuličky z oříškových tatranek obalených kokosem.

V tomto čase těšení se na nejkrásnější svátky v roce bychom neměli zapomínat na naše zvířecí kamarády. A protože je o naše domácí mazlíčky s láskou postaráno, vydáme se za těmi do lesa. Jako dárek jsme jim připravili krabici s kaštany, jablky a mrkvičkami. Výšlapem do terénu za naše město jsme vše odnesli k lesu a na pole. Srnky a divočáci budou mít určitě dobrou večeři a my pro změnu dobrý pocit z naší pomoci.

Vánoční tvoření nebralo konce, přicházelo tolik nových nápadů, střídaly se s  tradicí a zvyky let minulých a vznikaly neskutečně krásné dekorace i budoucí  malé dárky pod nazdobený stromeček. Za zpěvu koled a vánočních písní jsme si vyrobili balicí papír z bramborových tiskátek, netradičními výtvarnými technikami vytvořili vánoční přání a svícny z jablíček jsme zase rozzářili celou třídu  školní družiny. Kdo si nehodil bačkorou  a nepustil si svou lodičku ze skořápky ořechu? Hlásí se úplně všichni, na tradici nezapomínáme, přidáme ještě lití horkého vosku a věštění budoucnosti. Hru na zobcovou flétnu nám s odvahou předvedla naše spolužačka z prvního ročníku. Společně s Dominičkou  jsme si tedy zazpívali adventní písně a nechali vyniknout líbezným tónům tohoto andělského hudebního nástroje.

Adventní pokusy a lampion štěstí z  pytlíku od čaje, vyprávění vánočních  příběhů  i  zapomenuté  štědrovečerní  zvyky. Více se do našeho krásného družinového prosince nevešlo. Pojďme  tedy naproti očekávaným  vánočním  prázdninám a Ježíškovi. V novém roce a ve zdraví se těší družináři z Uhlířských  Janovic.