Základní škola, Zruč nad Sázavou, Okružní 643  |   Tel.: 327 531 225  |   

Vše začalo vyprávěním v kruhu a trochou četby ze zápisků praprababičky, která nás svými vzpomínkami  přenesla  do časů dávno minulých. Podzimní měsíc plný práce, která se přesunula z venku do světnice, zajímavé hry a zábava s obyčejnými  předměty denní potřeby a  konečně  sváteční dny a tradice s nimi spojené, jak je málo známe.

Začneme tedy ČERNOU HODINKOU. Zatáhneme rolety na oknech třídy školní družiny a nahlédneme, posezením v kruhu na dece, do vzpomínek a zajímavé historie. Dušičky neboli  Svátek všech zesnulých (2. 11.) jsme si připomněli neobvyklými předměty, které nám zapůjčili naši rodiče, donesenými knihami či fotografií. Někteří z nás vzpomínku i nakreslili. Svůj příběh měly nůžky na knot, starý zámek bez klíče i fotografie prababičky. Listovali jsme starými kuchařskými sešity a se soutěživou náladou hádali název kuchyňského náčiní, které bylo  nalezeným  pokladem z půdy. Hlavou nám probíhaly prožité příběhy,  vybavili jsme si podoby těch, kteří v nich hráli hlavní roli a se smíchem bojovali o první místo ve kvízu. Ruční šlehač  bílků některým z nás připomínal nosič skleněných kuliček či odpalovač kamínkůJ. Černá hodinka nás zaujala, doma jsme si se svými rodiči ještě chvíli povídali a lákali je na obhlídku půdy staré stodoly u prarodičů. Vzpomínky jsou všude, některé mnohdy zapomenuté a krásné.

Na svatého Martina (11. 11.) jsme  si místo pečené husy pochutnali na slaných podkovách jeho bílého koníka.  Z listového těsta jsme vykrajovali tvary podkovy a posypali je solí a kmínem. Chlapci obdivuhodně pracovali s válečkem na těsto, děvčata poté mohla vykrajovat. Společně jsme se pak těšili na pečení a hlídání u pečící trouby.  Pečení slané dobroty jsme vystřídali pracovními dílnami a pustili se do husích brk. Z bílé čtvrtky či kartonu pomocí nůžek a nalepením na špejli jsme si vyrobili věrnou kopii těch skutečných. Při poslechu příběhu o sv. Martinovi jsme si vyzkoušeli, jaké to je psát husím brkem namočeným v inkoustu i tuši. Poznali jsme práci písařů a doplnili ji o barevné varianty.

A pokračujeme v krásných činnostech tradičního podzimního měsíce dle našich prababiček. Zavřeme se do světnice, zatopíme v kamnech a půjdeme plést ponožky, šály a čepice. Zima na sebe nenechá dlouho čekat. Pozvali jsme si tedy milou paní Šárku, která svůj volný čas věnuje právě této zajímavé ruční práci. Ukázky práce s pletacími jehlicemi, vzory, nejrůznější druhy oblečení a doplňků i módní přehlídka „v pleteném“. Odpoledne plné bezva práce a zábavy uteklo jako voda. A protože jsou ruční práce opět v kurzu, máme tu návod na ideálně strávený volný čas.

Na volný čas po vyučování  navážeme ve školní družině  ještě vlastním nápadem a vyrobíme si  HRU NA DOMA. Káča z kartonového kolečka, dřevěných korálků a špejle.  Každý si tu svou barevně vykreslil a závody mohly začít.

V našem  HRAVÉM ZÁŽITKOVNÍKU přibyla další stránka. Hru našich prababiček „TLUČENÍ ŠPAČKA“ jsme museli vyzkoušet. S dřevěným klacíkem a dřevěným kolíčkem jsme nenechali soupeři vyšší laťku a vymýšleli tu nejlepší techniku úderu.

 A konečně je tu společná činnost s druhým oddělením. Pro Dům domácí péče Samopše jsme vyrobili vánoční ozdoby a dekoraci . Vánoční stromeček ve společných prostorách budovy bude krásný, veselý a barevný. Přejeme si, aby přinášel úsměv na tváři a dělal radost klientům i jejich návštěvám. Papírové řetězy, ozdoby ze samotvrdnoucí  hmoty, andělíčci - skládanky, zdobené borovicové šišky a krajkové baňky.  S radostí jsme předali naši práci zástupkyni  Domova a přibalili vánoční přání.

A teď už se těšíme na prosincovou školní družinu!

 ŠD UJ I.oddělení