Už je zima, už je mráz“: zpívali jsme v lednových zpívánkách školní družiny. Pohled z oken třídy nám dal za pravdu a pod sněhobílou peřinou zmizela školní zahrada i okolí města, některá místa se změnila doslova v ledové království.  Jako každý rok se s tradicí a upřímným zájmem staráme o naše ptačí kamarády a jejich plná bříška. Tak pojďme tedy, právě v tento čas, pomáhat, pustit se do prospěšné činnosti a dozvědět se zase o něco více z jejich života.

Vybraná odpoledne volného času po vyučování  jsme věnovali výrobě krmítek a vlastními nápady obohatili již zavedenou galerii výrobků jídelního servisu malých zpěváčků. Pracovali jsme s kladívky i kleštěmi. S pomocí i samostatně jsme zatloukali rozpůlené skořápky vlašských ořechů na tác z dřevěného prkénka, míchali směs z máku, lněných semínek a sezamu a obalovali sádlové chlebíčky i medové dobroty. A co teprve dýňové mísy?  Pracovní dílničky se nápady jen hemžily a my se opravdu snažili co nejlépe pomoci.

Premiérou byla pro nás PTAČÍ HODINKA.  Nanečisto, naučnou hrou nám vlastní, jsme se zapojili do zimního sčítání ptáků České ornitologické společnosti  (5. – 7. leden 2024) a  vyzkoušeli  si rozpoznávat jejich jednotlivé druhy. Dozvíme se tímto třeba více o našich přezimujících ptácích a všichni dohromady je pak můžeme lépe chránit. Originální zábavu jsme si užili v teple třídy školní družiny i při venkovní obhlídce okolí budovy školy. Ptačí budky na parapetech jednotlivých tříd i na balkonových vyhlídkách byly perfektním místem pro pozorování. A tak naše prima družina, jako jedna velká rodina, zažila několik kosích přehlídek u krmítek plných zobání i pranici vrabčáků u  nasypaného   příkrmu. Počítali jsme a těšili se z aktivity a zadaného úkolu. Na školní zahradu jsme pak vyrazili pro zdravý pohyb a procházkou v zimní přírodě rozmístili a rozvěsili další ptačí mlsání i vitamíny.  Naučili jsme se kroky sýkorky a zaskákali si jako vrabci. Snažili jsme se naučit ptačí řeč a zahráli si pohybové hry. Měli jsme krásnou podívanou a zajímavou zábavu! Tak tedy dobrou chuť, milí zpěváčci! Ať chumelí a mráz děsně zebe, máte naši pomoc vždy vedle sebe.