Poslední zimní měsíc jsme se opět vrátili ke kořenům lidových tradic a využili je ke krásným činnostem a zábavě. Také jsme si zatvořili s bacily, pochutnali si na vitamínech na špejli a pekli. Jaký byl Masopust a jaká stránka přibyla do našeho hravého kalendáře?
Na školní zahradě jsme se sešli v plné zbroji a magické HROMNICE si připomněli velkým rámusem. Hromování košťaty, vařečkami i nasbíranými klacky bylo sice zkouškou pro naše uši, ale snažili jsme se přece vyhnat zlé duchy po zimě a otevřít takto přírodu novém životu. Tloukli jsme opravdu vším možným. Kdo z chlapců chtěl získat sílu od Peruna, zaposiloval si s popadanými větvemi. Děvčata měla naopak o práci méně, šití a krájení ostrými předměty bylo zakázáno.
Tvoření s bacily byla zdravá zábava. Bambulkování a barevné variace vlny nás zaujaly. Podoby rýmáku, kašláku i chřipkáče byly díky nalepovacím očím jako živé.
Na jedno odpoledne jsme se vybavili zubním kartáčkem, pastou, mýdlem na ruce a ručníkem. Čistota půl zdraví, řekli jsme si! Jak dlouho se vlastně zuby čistí? Kolik zubní pasty si máme dát na kartáček? A proč se myjí ruce mýdlem? Byl na nás hezký pohled, svému kamarádovi jsme měřili čas s kartáčkem v puse a se zájmem jsme si předčítali složení jednotlivých druhů zubních past. Adeptem na vítěze v prevenci a péči o naše tělo byly naše čisté a voňavé ruce.
Vitamínové špízy byly další příhodnou prevencí proti nemocem. Společně jsme si nakoupili několik druhů ovoce a těšili se na přípravu i ochutnávku. Ovocný mix na dřevěné špejli si přidal každý z nás, vitamíny pro zdraví si rádi dáme zas a zas.
Na čtrnáctého února jsme si naplánovali společnou práci s názvem “Máme se rádi“. Spontánním nápadem vznikla nová dekorace, kterou jsme si po zaschnutí pověsili na zeď ve třídě školní družiny. Z otisku dlaně naší ruky jsme si vytvořili květinu, jejíž okvětní listy nesly naše křestní jména. A protože být kamarádi je správná věc, pokračovali jsme v tomto duchu v činnostech i s mladšími spolužáky prvního oddělení školní družiny. Upekli jsme sladká srdíčka z listového těsta. Naše kuchařské dovednosti při práci s těstem přinesly ovoce – tedy zlatavá srdíčka, která jsme pocukrovali a uložili na tác. Pro naše rodiče, prarodiče, sourozence či milé kamarády to bude malý dárek, který připomene, že mít rád je v životě důležité.
Na svatého Matěje jsme se vydali do okolí školy a dle tradice třásli větvemi stromů, aby se probudily ze zimního spánku. Do květináče jsme si vyseli první bylinky a pustili se do svačiny z naklíčené řeřichy a klíčků brokolice.
Natěšili jsme se na jaro a se slunečnými dny se vrhli do masopustního veselí. V dramatické dílně jsme si vyrobili štěrchadlo, doprovodný rytmický hudební nástroj, zazpívali tradiční písně a zahráli si na honěnou s kohoutem. Zkusili jsme si vytvořit průvod a napodobit maškarní postavy. Legraci a zábavu jsme ukončili na školní zahradě domácí zabijačkovou hostinou. Jitrnice a jelítka z kartonu jsme rozvěsili po větvičkách nízkých stromků a keřů a za tance jsme se je snažili utrhnout. Vítěz se sice moc nenajedl, ale určitě se bezvadně proběhl a zatančil na čerstvém vzduchu.
Hravý zážitkovník má o stránku více. Nejstarší hru doloženou již ve starověkém Řecku jsme si zahráli s drobnými kamínky a kůstky raději nechali minulosti. Postřeh a hbitost byly namístě. Zdolali jsme další originál a bylo opět veselo.
Těšíme se příště.